Osoby odpowiedzialne:
1. Bogusława Lisiewska – Podinspektor, pokój nr 15, tel. (046) 811 53 62, e-mail: boguslawa.lisiewska@powiatlowicki.pl;
UWAGA:
Do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego należy przychodzić z uzupełnionymi wnioskami i wymaganymi do nich dokumentami (oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych, opłata skarbowa).
Sposób załatwienia sprawy:
1. Wymagane dokumenty do wniosku o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia (wniosek do pobrania na dole strony):
1.1. wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia zawierający:
1.2. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wypełnione przez nowego inwestora (do pobrania na dole strony);
1.3. ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę;
1.4. jeżeli budowa została już rozpoczęta i minęło ponad 3 lata od wydania pozwolenia na budowę należy przedłożyć zarejestrowany przez poprzedniego inwestora dziennik budowy (kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem lub oryginał do wglądu);
2. Miejsce składania dokumentów:
Kancelaria, pokój nr 21
Łowicz, ul. Stanisławskiego 30
Godziny przyjmowania wniosków:
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
3. Opłaty za pozwolenie wydawane na podstawie przepisów prawa budowlanego:
3.1. od przeniesienia pozwolenia na budowę na rzecz innego inwestora – 90 zł.
Nie podlegają opłacie skarbowej wnioski w sprawach :
- budownictwa mieszkaniowego,
- budowy i odbudowy obiektów budowlanych zniszczonych wskutek działalności zakładu górniczego lub klęsk żywiołowych,
- budynków służby zdrowia, szkolnych oraz przeznaczonych na cele naukowe, socjalne i kulturalne,
- instytucji jednostek budżetowych.
4. Termin załatwienia sprawy: Niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
5. Tryb odwoławczy: od decyzji przysługuje odwołanie do Wojewody Łódzkiego za pośrednictwem Starosty Łowickiego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia/odbioru.
6. Dodatkowe informacje:
6.1. Jeżeli wniosek nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, organ wzywa postanowieniem do usunięcia nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o odmowie przeniesienia pozwolenia,
6.2. Pozwolenie na budowę nie może być przeniesione na nowego inwestora jeżeli decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła, tzn.:
6.3. Zgoda, o której mowa w art. 40 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego, nie jest wymagana, jeżeli własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę.
6.4. Stronami w postępowaniu o przeniesienie pozwolenia na budowę są wyłącznie dotychczasowy i nowy inwestor.
Podstawa prawna:
Art. 40 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.).